flagi
strona_glowna
baner_ankieta

Kto się boi 29-letniej bizneswoman

fot1

fot. Beata Matecka

Uzyskała największą w branży wędliniarskiej i mięsnej dotację na promocję polskich produktów za granicą. Inteligentna, ale z tupetem - tak najczęściej mówią mężczyźni o właścicielce Business Consulting Group

Grant, który dostała Beata Matecka - 1,74 mln euro, stał się solą w oku przedsiębiorców. W branży mięsnej wrze. Wszystko za sprawą przedsiębiorczej 29-letniej kobiety, właścicielki firmy doradczej Business Consulting Group, która udowodniła, ile można zdziałać, mając dobry pomysł i wiedzę, jak go zrealizować.
- Pracuję od 16. roku życia, rachunkowości uczyłam się w firmie mojego taty w Poznaniu, finanse i podatki są moją pasją i nigdy nie zrezygnuję z prowadzenia własnego biura rachunkowego - zapewnia Beata Matecka, popijając herbatę z filiżanki zaprojektowanej przez Versace w nowym biurze swojej firmy doradczej na czwartym piętrze zabytkowej kamienicy w centrum stolicy. Za oknem roztacza się piękny widok na dachy i tarasy budynków przy placu Trzech Krzyży, w jego podziwianiu przeszkadzają tylko trzy okazałe orchidee ustawione w wazonach na oknie. Jeszcze kilka miesięcy temu biuro jej firmy znajdowało się piętro niżej i z okna jej gabinetu można było oglądać ścianę budynku z naprzeciwka.

Beata Matecka wspomina czasy, gdy jako mała dziewczynka przychodziła do biura ojca, pracującego wtedy w jednym z dużych przedsiębiorstw państwowych, pobawić się kolorowymi przyciskami na telefonach - w latach 80. takie aparaty stanowiły prawdziwą rzadkość. Najlepszą zabawą było kręcenie się na dyrektorskim fotelu. Mała Beata postanowiła, że kiedyś też będzie miała taki gabinet i robiła wszystko, by dotrzymać danego sobie słowa.

Żeby tego dopiąć, skończyła siedem kierunków studiów - uczyła się zaocznie i wieczorowo, jednocześnie pracując. Zamiast chodzić na dyskoteki, w firmie ojca przepisywała rejestry vatowskie i pisała biznesplany. Na trzecim roku studiów poznańskiej Akademii Ekonomicznej wysłała swoją aplikację do portu lotniczego, który szukał kogoś do prowadzenia księgowości. - To było wielkie zaskoczenie, kiedy dostałam telefon, że mam zacząć pracę. Zwiedzałam wtedy z rodzicami w Hanowerze wystawę Expo, ale nie wahałam się ani przez chwilę z podjęciem decyzji - następnego dnia już wracałam do kraju - wspomina.
Sukcesy w pracy nie zadowoliły jej, choć jej pomysł na biznesplan wygrał konkurs w spółkach Grupy LOT, szukała bardziej niezależnej posady. Stanowisko dyrektora finansowego w Biurze Promocji Jakości nie przyniosło większej satysfakcji. Prezes BPJ Tadeusz Wojciechowski nie wspomina zresztą dobrze pracy Beaty Marczewskiej - uważa, że zapominała o wykonywaniu swoich obowiązków.
Ona sama przyznaje, że praca na etacie nie pozwalała jej na uczestniczenie w szkoleniach i konferencjach, a cały czas chciała się dokształcać i nawiązywać kontakty. Zwłaszcza że wchodziliśmy do Unii, pojawiły się możliwości zdobywania dużych dotacji, a tego nie chciała przegapić.
- Dostrzegła niszę na rynku i szybko potrafiła się w tym odnaleźć. Jest zainteresowana tym, co robi, potrafi podpowiedzieć właściwe rozwiązanie i przejąć inicjatywę - ocenia Henryk Kania, prezes przedsiębiorstwa mięsnego z Pszczyny, które za pośrednictwem BCG skorzystało z dotacji.
Beata Matecka docenia dobre biznesplany i potrafi zaangażować się w nie nawet wtedy, gdy jest to tylko szkic przedsięwzięcia, a zyski wydają się bardzo odległe. Ale gdy trafi na projekt, do którego nie ma przekonania, nie przyjmuje zlecenia. - Jeśli ktoś nie przywiązuje wagi do tego, co chce zrobić, to nie zamierzam mu pomagać. Nie będę niszczyć swojej reputacji, a mam 100-procentową skuteczność, bo wszystkie projekty, które prowadziłam, uzyskały unijne wsparcie - zapewnia.
Bezpośredniość Mateckiej może szokować, podobnie jak wygląd - korpulentna blondynka, ubrana w efektowny strój i biżuterię, nie może przejść niezauważona w męskim gronie. - Inteligentna, ale z tupetem - tak najczęściej mówią o niej mężczyźni.
W swojej firmie otoczyła się samymi kobietami, bo - jak twierdzi - dziewczyny są po prostu dobre w tym, co robią. Firma BCG zajmuje się doradzaniem głównie w branży spożywczej, wiele kontaktów Beata Matecka zdobyła w poprzedniej pracy i w Stowarzyszeniu Rzeźników i Wędliniarzy RP, dla którego przygotowała stoisko na targach mięsnych w Warszawie i prezentację produktów we Włoszech. Zrobiła to z rozmachem - zarezerwowała najbardziej eksponowane miejsce w Pałacu Kultury i Nauki, kucharze na oczach zwiedzających przygotowywali dla nich potrawy. Wtedy też powstał projekt promocji polskiego mięsa na rynkach zagranicznych, o którym w branży mięsnej mówiło się od dawna. - To był ciekawy pomysł, ale nikt w niego nie wierzył, a dzięki Beacie Mateckiej zaistniał - ocenia Janusz Rodziewicz, dyrektor generalny SRiWRP.
Dwuletni projekt o wartości 1,74 mln euro sfinansuje w większości Komisja Europejska i Agencja Rynku Rolnego. W grę wchodzi przede wszystkim dofinansowanie udziału w targach i kampaniach reklamujących zalety europejskiej, w tym polskiej żywności. Działania promocyjne mają być prowadzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Indiach i Chinach.
Czy jednak BCG będzie prowadziło ten projekt - nie wiadomo, bo między firmą a SRiWRP trwa cicha wojna. Ze stowarzyszenia odszedł dawny jego prezes i przyjaciel Beaty Mateckiej Wiesław Różański, który teraz szefuje nowo powołanej Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego ( UPEMI). Ona sama podkreśla, że nikomu nie odda projektu, który bez jej udziału być może nigdy nie uzyskałby unijnego dofinansowania. - Nie dostałam za to żadnego wynagrodzenia ze stowarzyszenia, chciałam po prostu udowodnić, że można ten projekt zrealizować, a nie usłyszałam nawet słowa dziękuję - twierdzi Beata Matecka.
- Chcemy, by firma BCG uczestniczyła w realizacji projektu, ale na naszych zasadach. Nie możemy się porozumieć, bo Beata Matecka unika z nami rozmowy - podkreśla Janusz Rodziewicz.
Perspektywa uzyskania pokaźnej sumy na kampanię promocyjną rozbudziła apetyty branżowych organizacji na podobne projekty. Coraz głośniej mówi się o powołaniu funduszu promocji mięsa. Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP podpisało już umowę ze Związkiem Eksporterów i Importerów Mięsa o powołaniu rady ds. promocji. Nigdy wcześniej organizacje te nie współpracowały tak blisko, umowa nie obejmuje UPEMI - bo jest to nowy podmiot na rynku. - Daliśmy wyraźny sygnał, że są tylko dwie organizacje w branży mięsnej i będą one ściśle współpracowały - mówi Witold Choiński, dyrektor ZEIM.
Czy projekt promocji polskich produktów na rynkach azjatyckich zostanie zrealizowany bez Beaty Mateckiej? Wiele zależy od tego, czy polskie firmy znajdą pieniądze na sfinansowanie 20 proc. przedsięwzięcia. Do dnia notyfikacji stowarzyszenie ma 90 dni na podpisanie umowy z Komisją Europejską.

MAGDALENA KOZMANA
Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej z dnia 29.12.2006.

aktualnosci

Informacja o realizacji projektu

Poniedziałek, 05 maj 2014

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Tytuł Projektu: "Promocja Grupy Kapitałowej „Business Consulting Group” na rynku brazylijskim "

kropki_aktualnosci

Informacja o realizacji projektu

Wtorek, 05 listopad 2013

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Tytuł Projektu: "Wdrożenie systemu zarządzania portfelem projektów, współpracy projektowej i realizacji umów, wraz z repozytoriami i mechanizmami rozliczeniowymi "

kropki_aktualnosci

Przedłużenie rekrutacji w Biurze Terenowym w Radomiu

Poniedziałek, 04 lipiec 2011

Ze względu na nieprzewidziane okoliczności proces rekrutacji w Biurze Terenowym w Radomiu uległ przedłużeniu o jeden dzień.

kropki_aktualnosci

Rekrutacja do projektu “Twój pomysł na biznes” trwa do 4 lipca!

Piątek, 01 lipiec 2011

Rekrutacja do projektu “Twój pomysł na biznes” trwa do 4 lipca! Rekrutacja do projektu trwa do 4 lipca 2011 r. do godziny 17.00.

kropki_aktualnosci

“Twój pomysł na biznes”

Środa, 08 czerwiec 2011

Grupa Kapitałowa "Business Consulting Group" Sp. z o.o., w partnerstwie ze Związkiem Pracodawców Warszawy i Mazowsza rozpoczęła realizację projektu: „TWÓJ POMYSŁ NA BIZNES”

kropki_aktualnosci

Projekt pt.

Środa, 06 kwiecień 2011

Grupa Kapitałowa “Business Consulting Group” Sp. z o.o. rozpoczyna realizację projekt pt. “Certyfikowany Audytor” w woj. podkarpackim. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Obecnie trwa rekrutacja uczestników.

kropki_aktualnosci

Zarządzanie i rozliczanie projektów

Środa, 23 marzec 2011

Grupa Kapitałowa "Business Consulting Group" Sp. z o.o. oferuje usługi zarządzania i rozliczania projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Zapraszamy do współpracy.

kropki_aktualnosci

Ranking firm doradztwa europejskiego pisma ogólnopolskiego „Fundusze Europejskie”.

Piątek, 04 marzec 2011

Wyniki rankingu styczeń – luty 2011 r.

kropki_aktualnosci

Nabór wniosków w ramach działania 1.4 PO IG „Wsparcie projektów celowych”.

Poniedziałek, 21 luty 2011

Polska Agencja Przedsiębiorczości, jako Instytucja Wdrażająca działająca na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 kwietnie 2008 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 (Dz. U. Nr 68, poz. 414, z późn. zm.) ogłosiła pierwszą w 2011 r. rundę aplikacyjną konkursu projektów w ramach działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych”.

kropki_aktualnosci

Nabór wniosków w ramach działania 8.3 PO IG „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu

Wtorek, 15 luty 2011

Władza Wdrażająca Programy Europejskie, jako Instytucja Wdrażająca działająca z upoważnienia Ministra Rozwoju Regionalnego (Instytucja Zarządzająca PO IG) oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Instytucja Pośrednicząca PO IG), ogłosiła nabór wniosków w ramach działania 8.3 PO IG „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – einclusion”.

kropki_aktualnosci

"Nauczyciel Zawodów Ekonomicznych w Nowoczesnym Przedsiębiorstwie" - trwa rekrutacja uczestników.

Wtorek, 08 luty 2011

Grupa Kapitałowa “Business Consulting Group” Sp. z o.o. realizuje projekt “Nauczyciel Zawodów Ekonomicznych w Nowoczesnym Przedsiębiorstwie” współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Trwa rekrutacja uczestników.

kropki_aktualnosci

Nabór wniosków w ramach działania 6.1 PO IG „Paszport do eksportu”.

Poniedziałek, 07 luty 2011

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, jako Instytucja Wdrażająca działająca na podstawie rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 kwietnia 2008 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013(Dz. U. z 2008 r. Nr 68, poz. 414, z późn. zm.), ogłosiła konkurs projektów w ramach działania 6.1 „Paszport do eksportu” – I runda aplikacyjna w 2011 r.

kropki_aktualnosci

"Z wyścigu o e - dotacje wypadło 278 firm", Puls Biznesu, 1 luty 2011 rok.

Wtorek, 01 luty 2011

Wypowiedź naszego eksperta dla Pulsu Biznesu.

kropki_aktualnosci

Nabór wniosków w ramach poddziałania 5.4.1 POIG.

Poniedziałek, 31 styczeń 2011

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, jako Instytucja Wdrażająca, ogłosiła konkurs projektów w ramach działania 5.4 „Zarządzanie własnością intelektualną”, poddziałanie 5.4.1 „Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej”.

kropki_aktualnosci

Nabór wniosków w ramach poddziałania 3.3.2 POIG.

Poniedziałek, 31 styczeń 2011

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, jako Instytucja Wdrażająca, ogłosiła konkurs projektów w ramach działania 3.3 „Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP”, poddziałanie 3.3.2 „Wsparcie dla MSP”.

kropki_aktualnosci

Zapytanie ofertowe nr 2/12/2010

Piątek, 10 grudzień 2010

Wybór wykonawcy monitoringu i ewaluacji projektu: Nauczyciel Zawodów Ekonomicznych w Nowoczesnym Przedsiębiorstwie.

kropki_aktualnosci

Zapytanie ofertowe nr 1/12/2010

Piątek, 10 grudzień 2010

Wybór wykonawcy opracowania graficznego oraz wydruku materiałów do projektu: Nauczyciel Zawodów Ekonomicznych w Nowoczesnym Przedsiębiorstwie.

kropki_aktualnosci

Nabór wniosków w ramach działania 2.1 oraz 2.2 POIiŚ.

Piątek, 10 grudzień 2010

Ministerstwo Środowiska, jako Instytucja Pośrednicząca dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ogłosiło nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie z Funduszu Spójności projektów w ramach Priorytetu II – Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.1 – Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych (konkurs 5/PO IiŚ/2.1/01/2011), działanie 2.2 – Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich (konkurs nr 6/POIiŚ/2.2/01/2011).

kropki_aktualnosci

Nabór wniosków w ramach działania 4.3 „Kredyt technologiczny”.

Piątek, 01 październik 2010

Bank Gospodarstwa Krajowego, jako Instytucja Wdrażająca, działając na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. Nr 116, poz. 730) ogłosił zamknięcie konkursu uruchomionego 1 lipca 2009 r. w ramach działania 4.3 „Kredyt Technologiczny” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 – 2013 z dniem 30 września 2010 r. ze względu na zmianę dokumentacji konkursowej. Jednocześnie od dnia 1 października 2010 r. BGK ogłosił kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach działania 4.3 „Kredyt technologiczny” prowadzony w trybie ciągłym do wyczerpania limitu środków lub do zamknięcia konkursu.

kropki_aktualnosci

Ranking firm doradztwa europejskiego miesięcznika Forbes.

Czwartek, 02 wrzesień 2010

Wyniki rankingu z sierpnia 2010 r.

kropki_aktualnosci

Elwiatr Pruszyński Sp. z o.o. - wyniki postępowania przetargowego

Poniedziałek, 28 czerwiec 2010

Przedsiębiorstwo Elwiatr Pruszyński Sp. z o.o. ogłosiło wyniki postępowania przetargowego na dostawę 10 turbin wiatrowych o mocy 2 MW wraz z monatażem.

kropki_aktualnosci kropki_aktualnosci
wyszukaj_fundusz
beneficjent:

cel:

kropki_aktualnosci podstawowe_linki kropki_aktualnosci zespol
podzialka
podzialka
© 2006 Grupa Kapitałowa "Business Consulting Group" Sp. z o.o. | ul. Sobieskiego 102 A lok. U7, 00-764 Warszawa | biuro@bcgconsulting.pl | t: 22 55 09 100 | f: 22 696 52 72
vmg